Dożynki w Jerzmanicach Zdrój

24 września 2023 roku gościliśmy w Jerzmanicach Zdroju na dożynkach wiejskich. Nasz zespół po raz kolejny umilił swoim śpiewem święto lokalnych rolników. Początkiem dożynek jak to zwyczaj nakazuje była msza święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Jerzmanicach-Zdroju . Kilka słów o mało znanej budowli poniżej…

Kościół powstał najprawdopodobniej już w XIV wieku, chociaż według jednej z legend, nawet wcześniej, po około połowy wieku XIII, kiedy to bo bitwie z Mongołami księżna Jadwiga odnalazła ciało swojego syna i ufundowała kilka kościołów. Jednym z nich miał być właśnie ten kościół.

Od roku 1527 służył protestantom. Świątynia znacznie ucierpiała podczas wojny trzydziestoletniej, odbudowana została w 2. połowie XVII wieku, a około 1700 roku został rozbudowany. Przebudowywany w XVIII i XIX wieku.

Podczas I wojny światowej dzwony zostały zarekwirowane na potrzeby armii pruskiej.

Od 1945 roku ponownie służy wyznawcom katolicyzmu, tuż po wyzwoleniu wsi był jednak używany przez Armię Czerwoną jako stadnina dla koni.
ŹRÓDŁO :wikipedia.pl

Po mszy świętej wszyscy zaproszeni goście przemieścili się kilkaset metrów chodnikami miejscowości do pobliskiej świetlicy na której rozpoczęła się oficjalna impreza dziękczynna .

Na sali oprócz naszego zespołu oprawę muzyczną poprowadził Ryszard Miksza. Dziękujemy za zaproszenie i miłe słowa pod naszym adresem.

One thought on “Dożynki w Jerzmanicach Zdrój

Comments are closed.